نشانگر چاقی

بی ام آی BMI چیست و چه معنایی دارد !؟

BMI چیست و چه اهمیتی دارد؟ محدوده مجاز آن چقدر بوده و چگونه محاسبه می گردد. مقادیر متفاوت BMI چه معنایی دارد و در چه محدوده هایی شاهد طول عمر بیشتری هستیم. آیا قوانین BMI برای همه افراد قابل بسط است؟ با ما و محاسبه گر BMI همراه باشید

با استفاده از لینک محاسبه گر میتوانید BMI خود را محاسبه نمائید

اولین بار BMI توسط ارتش آمریکا برای دسته بندی سربازان مورد استفاده قرار گرفت. بعدها پس از یافتن ارتباط BMI با فاکتورهای سلامتی استفاده از آن در نظام سلامت جهانی به مرور گسترش یافت.

BMI از تقسیم قد به کیلوگرم بر مجذور قد در مقیاس متر محاسبه می گردد عدد نهایی BMI یا Body Mass Index یا شاخص توده ای بدن نام می گیرد.

محدوده مناسب و سالم BMI بین 18.5 تا 24.9 گزارش شده است اما سالم ترین محدوده که با طول عمر بیشتر در ارتباط است 20.9 تا 22.9 تعیین گردیده است.

  • BMI پایین تر از 18.5 دچار کمبود وزن هستند.
  • درصورتی که BMI شما از 25 فراتر رود دچار اضافه وزن هستید و محدوده اضافه وزن به BMI 25-30 اطلاق می گردد.
  • چاقی درجه 1 به BMI بالاتر از 30 و تا BMI 35 گفته می شود
  • در مرحله بعد چاقی درجه 2 یا BMI بین 35 تا 40 را شاهد هستیم
  • BMI بالاتر از 40 چاقی مفرط یا درجه 3 را با خود یدک می کشد

چه افرادی از قوانین BMI مستثنی هستند؟

ورزشکاران عضلانی خصوصا افراد حرفه ای به دلیل داشتم بافت عضلانی بیشتر (عضله 2 برابر چربی وزن دارد) عمدتا در محدوده استاندارد BMI قرار نمی گیرند. همچنین برخی افراد دارای ژنتیک عضلانی نیز از ای قائده مستثنی هستند.

ممکن است فردی دارای BMI استاندارد و حتی در محدوده طول عمر باشد اما این فرد ترکیب بدن نا متعادلی باشد. بنابراین با توجه به اینکه BMI شاخص بسیار مهمی است اما دارای نقاط ضعفی نیز هست. درصد چربی و عضله افراد در این روش سنجیده نمی شود. بنابراین از BMI برای سنجش کلی خود استفاده کنید. همچنین باید دانست با استناد به BMI به هبچ وجه به ترکیبات چربی بدن و توزیع آن جهت لاغری موضعی نمی توان استفاده نمود.

 

 

Article written by سجاد سالارکیا

متخصص تغذیه و رژیم درمانی شماره نظام پزشکی ت-۵۶۴۴ دانشگاه علوم پزشکی تهران

Be the first to comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

! Instagram