چاقی های خاموش ، افراد لاغری که چاق هستند ، چرا اتفاق می افتد ، راه حل چیست

یکی از مواردی که امروزه در بین بسیاری از افراد خصوصا خانم ها شاهد آن هستیم چاقی خاموش است. به این معنی که فردی در محدوده استاندارد وزن و BMI قرار دارد اما آنالیز ترکیب بدن یا Body composition در این فرد بیانگر اضافه وزن و چربی اضافه در این فرد است که باعث شوکه شدن بسیاری از افراد پس از شنیدن مقدار اضافه وزن می گردد. با ما همراه باشید تا علت بروز و راه های مقابله با چاقی خاموش را بیابیم

 

همانطوری که قبلا اشاره شد بدن از دو بافت چربی و بافت بدون چربی یا توده لخم تشکیل شده است. بافت چربی نقش ذخیره ای داشته و سایر بافت ها بر اساس نوع فعالیت های متفاوتی انجام می دهند.

FatCT2008

  • چرا اتفاق می افتد:

بسیاری از افراد خصوصا خانم ها در مواقع خاص مانند تعطیلات و مهمانی ها اقدام به زیاده روی در مصرف مواد غذایی می کنند که نتیجتا بروز چاقی و چربی اضافی را پس از چند بار اتفاق مشابه شاهد خواهیم بود. یکی از بدترین موادی که در این شرایط می تواند رخ دهد مصرف مشروبات الکلی است.

پس از مدتی فرد شاهد بروز چاقی موضعی یا سراسری در بدن خود در محدوده 2 تا 6 کیلوگرم می گردد که زنگ خطر اولیه بدن محسوب می گردد.

مشکل و نکته اصلی این مورد دست به رژیم لاغری زدن افراد است که اکثرا به دلیل اضافه وزن چند کیلوگرمی با متخصص تغذیه مشاوره نکرده و خود سرانه اقدام به کاهش وزن می نمایند.

عمده این اقدامات نیز حذف وعده ی شام و کم خوری در سایر وعده ها بوده و درصورتی که فرد از اراده مناسبی برخوردار باشد پس از مدتی به وزن ایده آل باز می گردد. ام نکته بسیار مهم در اینجا این است که رژیم غیر اصولی سبب آسیب و تحلیل بافت عضلانی می گردد زیرا این بافت به جهت تامین انرژی مغز در شبهای گرسنگی تحلیل رفته و صرف تولید قند گردیده است به این فرآیند گلوکونئوژنز گفته می شود.

پس از چند بار تکرار این رویه چاق و لاغر شدن پیاپی شاهد تحلیل و کمبود بافت عضلانی بوده و فرد بی حال و کم انرژی می گردد و بدترین موضوع ایست کاهش وزن و چاقی های موضعی غیر قابل رفع می شویم.

از این روست که شاهد بسیاری از افراد لاغری هستیم که به چاقی خاموش مبتلا هستند یعنی چندین کیلو اضافه وزن داشته و چاقی موضعی را نیز در خود می بینند. به این مسئله در جوامع علمی پارادوکس YY گفته می شود که دو دانشمند که از همه لحاظ مشابه یکدیگر بودند حتی وزن و BMI پس از آنالیز ترکیب بدن یکی دارای چربی بسیار زیاد و دیگری طبیعی بود.

Apple-and-tape-measure

راه حل چیست:

در وهله ی اول اگر شما پس از دوره ای از تعطیلات و مهمانی ها چندین کیلو اضافه وزن در خود رویت کردید به صورت خودسرانه و خودجوش دست به رژیم کاهش وزن و لاغری نزنید بلکه حتما تحت نظر متخصص تغذیه از رژیم کاهش وزن استفاده کنید تا آسیبی به توده لخم خود وارد نکنید.

در وهله دوم اگر در حال حاضر دچار چاقی خاموش هستید حتما پس از مشاوره و دریافت رژیم لاغری به سراغ مربی ورزشی رفته و تحت نظر مربی اقدام با قوی کردن و بازگرداندن توده لخم بدن نمایید تا از ایست وزن رها شده و به طور تدریجی شاهد پایین آمدن وزن و رفع چاقی های موضعی شوید.

در پایان توصیه اکید می کنیم قبل از شروع کارهایی از قبیل لیزر ، لایپوساکشن و دستگاه های لاغری موضعی از ورزش و رژیم غذایی مناسب بهره ببرید زیرا پاسخ قطعی و نهایی این مشکل در گرو رشد بافت عضلانی و توده ی لخم بدن است.

Article written by سجاد سالارکیا

متخصص تغذیه و رژیم درمانی شماره نظام پزشکی ت-۵۶۴۴ دانشگاه علوم پزشکی تهران

Be the first to comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

! Instagram