مصرف نمک

نمک هم باعث چاقی می گردد

شاید شما هم باور داشته داشته باشید نمک ماده ای معدنی است و به عنوان ماده مغذی و حاوی انرژی تلقی نمی گردد. امروز در دایت پدیا به یافته های جدید در مورد ارتباط مصرف نمک و چاقی می پردازیم.

نمک یکی از اصلی ترین عناصر طعم بخشی به غذا دررژیم غذایی  تمام فرهنگ ها و ملل در طی قرون متمادی بوده است و همچنان نیز خواهد بود. به طور عمده نمک های خوراکی از سدیم و کلر تشکیل شده است چه بسا به مقادیر مختلف از نمک های پتاسیم و سایر عناصر نیز استفاده می گردد.

 

مصرف نمک

نمک و چاقی

طبیعت تکامل انسان با مصرف زیاد نمک یا شوری سازگار نیست.  دلیل این موضوع در دسترس نبودن نمک برای انسانهای اولیه و نیاز به طی مسافت های طولانی برای تهیه نمک می باشد.  به طوری که حتی تا قرون وسطی نیز نمک ماده با ارزشی بوده و به آسانی و ارزانی در اختیار همه قرار نداشت.

اما امروزه با پیشرفت علمی و صنعتی و تسهیل حمل و نقل نمک عنوان سم سفید را در جایگاه رژیمی به خود اختصاص داده است.

تا یک دهه پیش پزشکان و متخصصان تغذیه در جریان تجویز رژیم غذایی عمدتا بیمار را وادار به مصرف کم نمک می کردند.

سپس در دوره ای به دلیل بدون انرژی بودن نمک مصرف آن محدود و چه بسا آزاد گردید صرف نظر از اینکه تقریبا تمامی افراد شاغل در حرفه پزشکی و بسیاری از در حال حاضر علم دقیقی در مورد تاثیر نمک بر احتباس آب دربدن و تخریب پیشرونده کلیوی وجود دارد که این احتباس آب سبب بروز افزایش وزن می گردد اما این تغییر قابل تغییر و دفع می باشد.

اما یافته های جدید دانشگاه بوروود استرالیا باب جدیدی در مورد میزان کالری دریافتی و میزان نمک غذا را می گشاید. در این تحقیق 48 مرد و وزن بین سن 18 تا 54 ساله در محدوده های شاخص توده ای بدن بین  17 تا 35 بودند.

در این تحقیق ارتباط دریافت بین چربی دریافتی و میزان نمک غذا و بروز احساس سیری در فرد تحت مطالعه رژیم غذایی مورد بررسی قرار گرفته است. در پایان این مطالعه مشاهده شد میزان نمک دریافتی سبب پوشش طعم چربی که سبب بروز احساس سیری می گردد شده و دریافت چربی و در نتیجه کالری با طور معنی داری افزایش یافت.

بنابراین یافته ها توصیه به جد به مصرف کمتر نمک در افراد شده و توصیه به تغییر ذائقه به سمت رژیم غذایی کم نمک شده است. میزان نمک غذا سبب مقبول تر شدن دریافت چربی و کالری بیشتری می گردد.

Article written by سجاد سالارکیا

متخصص تغذیه و رژیم درمانی شماره نظام پزشکی ت-۵۶۴۴ دانشگاه علوم پزشکی تهران

This Article Has ۲ Comments
  1. اردلان Reply

    باسلام ، من میخاستم از سایت خوبتون تشکر کنم ، خیلی مطالب مفیدی هستش واقعا
    با تشکر
    ک ز ع
    خ م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

! Instagram