چربی شکم و پهلو

کویتیشن ، موثرترین و امن ترین روش لاغری موضعی

کویتیشن

امروزه لاغری موضعی به یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد مدرن تبدیل شده افرادی که عموما از فرم بدن خود راضی هستند اما از تجمع چربی در ناحیه ای خاص مانند شکم ، پهلو یا پاها گله مند هستند ، امروز در دایت پدیا به کویتیشن یکی از موثرترین و بهترین روش های لاغری موضعی می پردازیم


کویتیشن چیست؟

کویتیشن یا لیپوکویتیشن (Lipo Cavitation , Cavitation) ، روشی است که در آن به کمک امواج فراصوت یا اولتراسوند یا همان اولتراسونیک چربی های موضعی شکسته شده و به فرم قابل حرکت در لنف یا خون در می آیند.

کویتیشن چگونه کار می کند؟

چربی ها عمدتا در داخل سلول های چربی به فرم تریگلیسیرید ذخیره می گردند ، تریگلیسیرید همانطوری که از اسمش پیداست از سه اسید چرب دراز زنجیر و یک زنجیره گلیسرول تشکید شده است که فرمی ذخیره ای در بدن تلقی می گردد ، در مواقع نیاز به انرژی (مانند ورزش یا رژیم های لاغری) این مولکول های بزرگ برای مورد استفاده قرار گرفتن و عبور از غشای سلول باید تحت تاثیر آنزیم ها شکسته شده و از غشای سلول به داخل خون منتقل گردند.

لیپوکویتیشن متدی است که در تحت تاثیر امواج فراصوت ساختار چربی ها شکسته شده و روند آزاد سازی آنها در موضع تحت درمان (مثلا شکم یا پهلو) تسهیل و تسریع می یابد و به این وسیله لاغری در سایر نواحی که مد نظر قرار ندارند (مانند پاها یا سینه) متوقف یا بسیار کند می گردد.

لاغری موضعی

برای چه نواحی می توان از کویتیشن استفاده نمود؟

شکم ، پهلو ، باسن ، خطوط کمر (خط سوتین) ، ران ، ساق پا ، بازو و ساعد جز نواحی معمول برای درمان کویتیشن می باشد. متد کویتیشن در صورت ، نزدیک نواحی تناسلی یا نخاع مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تعداد جلسات ، فاصله جلسات و مدت زمان درمان:

به طور عمده تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع چاقی موضعی در لیپوکویتیشن بسته به میزان چربی ، وزن ، سن و موضع مورد نظر می باشد و نیاز به مشاوره ، سایز گیری و بررسی موضع دارد و به طور عمده ۶ تا ۱۴ جلسه بسته به این فاکتورها مورد نیاز می باشد.

حداقل زمان بین هر جلسه کویتیشن باید در حدود ۷۲ ساعت بوده و بیش از ۵ روز وقفه  بین هر جلسه جایز نیست.

 هر جلسه لیپوکویتیشن بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می انجامد و مدت آن بسته به میزان چربی و تعداد کل جلسات می باشد به طور عمده جلسات اول ۱۵ دقیقه ای و جلسات بعدی زمان بیشتری به طول می انجامد.

قبل از کویتیشن چه کنیم؟

کویتیشن سبب آزاد سازی چربی های موضعی و انتقال به خون و لنف می گردد بنابراین از مصرف غذا حداقل ۱ ساعت قبل از کویتیشن اجتناب کنید.

وعده قبل از کویتیشن نباید چرب بوده و از مصرف غذاهای سنگین اجتناب کنید

مصرف ۲ تا ۵ لیوان آب قبل از ک لیپوکویتیشن سبب افزایش جریان خون و لنف شده و هم قبل و هم پس از کویتیشن مقادیر زیادی آب مصرف کنید.

 از مصرف کافئین و مواد محرک قبل از کویتیشن اجتناب کنید.

درصورتی که در  ناحیه مد نظر موهای زائد بلندی دارید حتما ناحیه مورد نظر را شسته و بتراشید.

 درصورتی که در دوره عادت ماهیانه قرار دارید از درمان کویتیشن خودداری نمایید.

پروسه انجام لیپوکویتیشن:

پس از مشاوره و آماده سازی و آغشته کردن محل مورد نظر به ژل مخصوص برای مدت مورد نظر پروب کویتشین به صورت ماساژ بر روی پوست ناحیه مورد نظر کشیده می شود.

این پروسه کاملا بدون درد بوده تنها صدای صوت ضعیفی که مربوط به امواج فراصوت می باشد در گوش شنیده می شود.

زمان ریکاوری و بعد از کویتیشن:

کویتیشن سبب آزاد سازی و گردش چربی در بدن می گردد چربی آزاد شده در عضلات و کبد مورد مصرف قرار می گیرد و درصدی نیز توسط کلیه ها دفع می گردد بنابراین پس از درمان کویتیشن لازم است موارد زیر رعایت گردد:

  • مصرف زیاد آب (۳ تا ۵ لیوان)
  •  ورزش حداقل ۲۰ دقیقه ای ترجیحا در موضع مورد نظر (شنا ، دوچرخه سواری ، پیاده روی ، تردمیل یا دوچرخه ثابت)
  •  اجتناب از مصرف مواد محرک و کافئین
  • رعایت رژیم غذایی تجویز شده و اجتناب از مصرف غذای پرکالری ، چرب ، مشروبات الکلی و غذاهای سنگین

 

بروز تغییرات:

 به طور عمده انجام همزمان سایر متدها مانند آر-اف RF و وکیوم LPG ، سبب افزایش تاثیر چشمگیر کویتیشن می گردد.  بنابراین عمدتا در همان جلسه اول و در هر جلسه شاهد شل شدن چربی ها در موضع مورد درمان هستیم و در ۷۲ ساعت ریکاوری جمع شدن و کاهش سایز بروز پیدا می کند.

سایزگیری ناحیه مورد نظر هر ۳ جلسه یک بار انجام گرفته و شاهد تغییرات و پیشرفت خواهید بود

عوارض جانبی:

کویتیشن متد غیر تهاجمی و دارای اثرات جانبی ناچیزی بوده  و از سال ۲۰۰۲ به طور عمده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد ، شنیدن صدای صوت در حین پروسه درمان و مقداری التهاب در موضع مورد درمان از جمله این عوارض جانبی ناچیز می باشند.

چه کسانی باید از کویتیشن اجتناب کنند؟

 افراد مبتلا به پوکی استخوان ، افراد مبتلا به بیماری های روماتوئیدی ، بیماری های خون ، اعصاب و سایر بیماری ها عمدتا باید از کویتیشن اجتناب کنند مگر با صلاح دید پزشک و فرد متخصص.

خانم های قائده در دوران عادت ماهیانه

 افرادی که دارای شکستگی ترمیم نشده در استخوان یا دارای فلز در داخل بدن خود هستند

نکات:

از انجام درمان کویتیشن در مراکز غیر مجاز ، فاقد پزشک  و  دستگاه های غیر معتبر اجتناب کنید زیرا احتمال آسیب به احشا در دستگاه های نامتعارف بسیار بالاست.

رعایت رژیم غذایی تحت نظر متخصص تغذیه و ورزش منظم از ضروریات درمان سالم و به مصرف رسیدن چربی ها می باشد در غیر این صورت شاهد رسوب چربی در کبد و عروق خواهید بود.

توصیه می گردد از متد های آر-ف RF و وکیوم LPG در کنار کویتشن به دلیل گردش سریع تر چربی و سفت شدن سریع تر پوست استفاده نمایید.

 

Article written by سجاد سالارکیا

متخصص تغذیه و رژیم درمانی شماره نظام پزشکی ت-۵۶۴۴ دانشگاه علوم پزشکی تهران

Be the first to comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

! Instagram