بررسی جامع روش RF

 

RF چیست؟

امواج رادیویی سفت کننده و جوانساز پوست یا به اختصار آر-اف (RF, Radio frequency) یک تکنیک زیبایی است که به وسیله انتشار در داخل بافت ها و ایجاد گرما سبب تحریک کلاژن زیر پوستی (Sub dermal Collagen) شده و بازسازی یا تولید مجدد کلاژن پوست و جوانسازی را سبب می گردد.

facelift1

آر-اف چگونه کار می کند؟

این باز سازی و تولید مجدد سبب بهبود افتادگی و جوانسازی چین و چروک در سراسر بدن می گردد. امواج آر-اف علاوه بر کلاژن بافت الاستین پوست را نیز تحریک می کند که سبب بهبود کشسانی و الاستیسیته پوست می گردد.

آر-اف یکی از روش های غیر تحاجمی و بدون ضرر برای جایگزینی سایر روش های لیفت پوست صورت یا سایر نواحی بدن مانند جراحی ها ، تزریق ها ، پروتز ها و … تلقی می گردد.

 

  • برای چه نواحی می توان از RF استفاده کرد؟

امواج RF را برای بهبود کشسانی و جوانسازی در تمام نقاط بدن از جمله صورت ، سینه (خانم ها و آقایان) ، شکم ، پهلو ، باسن ، ران ها ، ساق پا ، بازو و ساعد می توان استفاده کرد.

  • تنوع آر-اف:

امواج آر-اف دارای عمق نفوذ متفاوت هستند (3hz تا 3Thz ) همچنین دستگاه های مختلف امواج مختلف نیز تولید می کنند اپراتور انجام دهنده آن با توجه به وضعیت افتادگی باید میزان طول موج و عمق نفوذ آن را مشخص کند.

  • تعداد جلسات و زمان درمان:

هر جلسه درمانی با امواج آر-اف تا ۲۰  دقیقه به طول می انجامد و بسته به نوع افتادگی ۸ تا ۱۲ جلسه مورد نیاز می باشد. و نوع کارکرد آن با توجه به نوع دستگاه (آر-اف تک قطبی ، دو قطبی یا چند قطبی) وضعیت و زمان مداوا متفاوت می باشد.

  • قبل از آر-اف چه کنیم؟

از هر گونه تحریک شدید پوست از جمله سایش ، شستن شدید ، حمام آفتاب یا برنزه کردن مصنوعی قبل از درمان آر-اف اجتناب کنید. در بعضی از خانم ها در حوالی و روز عادت ماهیانه تحریک پدیری پوست افزایش یافته و تحمل گرما غیر ممکن می گردد برای این دسته افراد مناسب تر است در این دوران از درمان آر-اف صرف نظر به عمل بیاید.

  • پروسه انجام آر-اف:

در ابتدا از شما خواسته می شود پوست خود را شسته و بعد از آن توسط اپراتور پوست شما را توسط مواد مخصوص مورد پاکسازی قرار می دهد. برای انجام آر-اف روغن یا فوم مخصوص بر روی پوست شما قرار داده می شود سپس پروسه آن آغاز می گردد.

  • زمان ریکاوری و بعد از آر-اف:

برخی از افراد قرمزی خفیف بلافاصله پس از درمان (شبیه آفتاب سوختگی) را تجربه می کنند. اما این وضعیت معمولا به سرعت از بین می رود. بیشتر افراد می توانند به فعالیت های کاری و نرمال بلافاصله پس از درمان بازگردند.

بسته به پزشک شما ممکن است توصیه به استفاده از لوسیون تسکین دهنده خاص، کرم یا ژل ، کمپرس یخ ، دستمال مرطوب کننده و … درمنطقه درمان توصیه گردد

  • بروز تغییرات:

در درمان آر-اف تغییرات اولیه در چند ساعت پس از درمان و با گذشت زمان بروز این تغییرات به اوج خود می رسد تغییرات هر جلسه تا ۳ هفته بعد از درمان به اوج خود می رسد.

  • میزان ماندگاری:

در صورتی که افتادگی و شل شدگی شدید نبوده وقابل درمان با آر-اف باشد ، پس از سپری شدن کامل دوره درمان بین دو تا سه سال تغییرات ایجاد شده ثابت باقی می مانند.

  • عوارض جانبی:

به طور عمومی تکنیک درمانی آر-اف جزو موارد غیر تهاجمی و کم خطر تلقی می گردد اما در بعضی افراد شاهد قرمز شدن موقت برای چندین ساعت ، یا تورم موقت هستیم که عمدتا پایدار نبوده و در عرض چند ساعت تا چند روز حداکثر شاهد رفع آنها هستیم.

درصورت استفاده از دستگاه نامناسب یا اپراتور غیرآشنا ممکن است نکروز و التهاب بافت عضلانی و چربی رخ دهد. که میتواند سبب تورم و کبودی شدید گردد.

  • چه کسانی باید از درمان آر-اف اجتناب کنند؟

گرچه درمان آر-اف عمدتا دارای عوارض جانبی محدود بوده و کم خطر تلقی می گردد اما برای افراد دارای مشکلات عصبی-عضلانی مانند سابقه فلج صورت و یا افراد دارای بیماری های عصبی و مصرف کننده دارو ، افراد باردار درمان آر-اف عمدتا مناسب تلقی نمی گردد.

نکات:

مسئله حیاتی درمورد آر-اف این است که از درمان آر-اف توسط دستگاه های غیر مرغوب و بدون اصالت در مراکز غیر مجاز و فاقد صلاحیت اجتناب نمایید.

Article written by سجاد سالارکیا

متخصص تغذیه و رژیم درمانی شماره نظام پزشکی ت-۵۶۴۴ دانشگاه علوم پزشکی تهران

Be the first to comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

! Instagram