بررسی جامع مفهوم کالری و لیست کالری غذاها

یکی از مورد استفاده ترین واژه های امروز در میان افراد واژه کالری است ، اجتناب از مصرف غذاهای پر کالری و آشنایی با غذاهای کم کالری یکی از رایج ترین توصیه افراد مشغول در ضمینه سلامت است ، اما اینکه کالری دقیقا به چه مفهومی است امروز مورد بحث ما در دایت پدیا است

کالری چیست:

کالری   calorie (cal)واحدی برای اندازه گیری انرژی است. مانند متر یا سانتی متر برای طول یا کیلوگرم برای وزن کالری نیز یک واحد است. محتوای انرژی مواد معمولا در واحد مختلفی محاسبه می گردد یکی دیگر از واحد های انرژی ژول بوده که در مورد مواد غذایی کاربرد کمتری نسبت به کالری دارد.

به طور کلی کالری یعنی میزان انرژی مورد نیاز برای گرم کردن 1 گرم آب در سطح دریا. به دلیل اینکه پس از اندازه گیری محتوای انرژی مواد عدد بسیار بزرگی حاصل می گردد عمدتا از واحد Kcal یا کیلو کالری استفاده می شود که در بعضی مواقع به صورت کالری با حرف C بزرگ  یعنی Cal نیز نوشته می شود.

نحوه اندازه گیری انرژی مواد غذایی به این صورت است که ماده غذایی مورد نظر را در دستگاهی به نام بمب کالریمتری سوزانده شده و این دستگاه انرژی حاصله از سوختن این ماده غذایی را محاسبه می کند و نتایج حاصله برای 100 گرم از ماده غذایی مورد نظر تعیین می گردد. بعد ها این اعداد برای استفاده عموم ساده تر می گردند مثلا چند حبه انگور به جای 100 گرم انگور و …

کالری مواد غذایی:

به صور کلی انرژی در 4 فرم به بدن ما وارد می گردد. کربوهیدرات (قندها) ، پروتئین ، چربی و الکل.

هر گرم کربوهیدرات 4 کالری

هر گرم پروتئین 4 کالری

هر گرم چربی 9 کالری

هر گرم الکل 7 کالری

ماده غذایی میزان انرژی
1 گرم کربوهیدرات 4 کالری
1 گرم پروتئین 4 کالری
1 گرم چربی 9 کالری
1 گرم الکل 7 کالری

همانطوری که در جدول بالا ملاحظه میفرمایید میزان انرژی موجود در چربی بیش از 2 برابر میزان انرژی در قندها و پروتئین هاست. و الکل نیز دارای محتوای انرژی بالاتری نسبت به این دو ماده غذایی است. بنابراین در رژیم غذایی خود به این نکته دقت نمایید که چربی ها دارای تراکم انرژی بالاتر در حجم به مراتب پایین تری نسبت به سایر مواد غذایی هستند.

با توجه به جدول بالا اگر بیسکوئیتی فرضی دارای 2 گرم پروتئین ، 3 گرم چربی و 10 گرم کربوهیدرات بود پس

10 x 4)+(3 x 9)+(2 x 4)= 75 Cal)

پس این بیسکوئیت دارای 75 کالری یا به بیان بهتر 75 کیلو کالری انرژی است.

  • آیا با رعایت میزان کالری دریافتی می توان تغذیه سالمی داشت؟

به طور کلی کالری تنها گویای محتوای انرژی است. از نظر این واحد بین 100 کالری سیب زمینی سرخ کرده و سیب زمینی آب پز تفاوتی وجود ندارد یا روغن زیتون و روغن حیوانی سرشار از چربی اشباع و ترانس در این واحد یکسان هستند.

پس اتکا به کالری تنها می تواند ما را در تعیین محدوده تغذیه برای حفظ وزن یا سایر اهداف راهنمایی نماید. بدن هر انسانی در هر روز نیازمند انرژی مورد نیاز برای سوخت و ساز روزانه و انجام سایر فعالیت هاست. با دریافت کالری به اندازه ی مورد نیاز وزن شما ثابت می ماند.

  • کاربرد کالری چیست؟

کالری برای آشنا شدن و آگاهی از محتوی انرژی غذاها کاربرد دارد و اینکه شما بدانید غذاهایی که می خورید تا چه حد از نظر انرژی باهم متفاوتند و در انتخاب غذاهای پر انرژی و چرب تامل بیشتری به خرج دهید و از غذاهای حجیم و کم انرژی مانند سبزیجات و غذاهای فیبر دار بیشتر استفاده کنید تا در محدوده وزن ایده آل قرار داشته باشید.

برای متخصصین تغذیه و کارشناسان کالری وسیله ای برای تعیین محدوده رژیمی برای اهداف مختلف اعم از کاهش ، افزایش یا حفظ وزن است و میزان مانور رژیمی را به فرد اطلاع می دهد.

در زیر لیست کالری غذاهای مختلف جمع بندی و دسته بندی شده است.

calorie 2calorie 3

calorie 4


Article written by سجاد سالارکیا

متخصص تغذیه و رژیم درمانی شماره نظام پزشکی ت-۵۶۴۴ دانشگاه علوم پزشکی تهران

This Article Has ۱ Comments
  1. فلزیاب کبری Reply

    وای خیلی خوبه ساییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

! Instagram